Strona 1 z 7

VW TOURAN - Mini Leksykon - Kompendium - Baza Wiedzy

: śr maja 04, 2011 14:42
autor: jarry

Data utworzenia: 2011.01.23

Historia ostatnich 3 zmian:
2016.01.07 - rozszerzony temat ETKA
2015.11.10 - dodany kolejny sklep on-line do sprawdzania cen w ASO
2014.02.28 - BCM - definicja


Nie udało mi się znaleźć wszystkich danych do tabel z silnikami, zostawiłem puste miejsca lub znak zapytania. Jak możecie to pomóżcie :)
Jeśli ktoś ma propozycje co mogłoby się znaleźć w takim Leksykonie proszę o info, żeby nie zaśmiecać wątku najlepiej na PW.



Wstęp

Moją intencją jest stworzenie swego rodzaju bazy wiedzy o samochodzie VW Touran w powiedzmy średnim zakresie. W szczególności dla osób które nie mają oryginalnych instrukcji lub mają w obcych dla siebie językach ;).

Przy dzisiejszych środkach przekazu można będzie mieć ten dokument w kieszeni w prostej komórce i w razie czego do niego sięgnąć. Zamierzam w nim zamieścić takie rzeczy jak dane techniczne auta, wymiary, parametry, silniki itp., wykaz podstawowych materiałów i części eksploatacyjnych, wykaz czynności serwisowych, wszystko w formie jak najbardziej prostej i hasłowej.

Będzie to na pewno dokument długo nabierający właściwego kształtu i zakresu ale chyba lepiej żeby powstawał na "żywo" z możliwością od razu komentowania i poprawiania niż żeby powstawał 2 lata w zaciszu domowym i dopieszczony wystartował na forum :) Proszę o wyrozumiałość :)



Akcja serwisowa

Od czasu do czasu każdemu producentowi aut zdaży się wtopa i coś w naszym aucie jest nie tak. Ponieważ zostało to zrobione na etapie produkcji auta to niezależnie od wieku i pochodzenia auta producent jest zobowiązany do usunięcia usterki lub wymiany elementu narażonego na usterkę. Pod podanym linkiem poniżej możesz wpisać swój nr VIN i dowiesz się czy jest dla twojego auta jakaś tego typu akcja, jeśli tak to jedziesz do dowolnego ASO w dowolnym kraju i bez wnikania w gwarancję czy też wpisy w książce serwisowej usterka powinna być bezpłatnie usunięta.

http://www.volkswagen.de/de/servicezube ... ionen.html

Akumulator

Co jakiś czas nadchodzi moment wymiany akumulatora na nowy. Jak uczy doświadczenie użytkowników Touranów, w szczególności z dieselkami, warto dołożyć troszkę złotóweczek i sięgnąć po akumulator o wyższych parametrach, w szczególności chodzi o prąd rozruchu, idzie on w parze zazwyczaj ze wrostem pojemności. Kilkuletnie Tourany często "chorują" na wydłużony czas rozruchu na ciepłym silniku. Jedną z częstych przyczyn jest niewystarczający prąd z aku. Po wymianie użytkownicy raportują znaczną poprawę nawet do całkowitego wyleczenia :) Jeśli nadal masz kłopot z rozruchem na ciepłym silniku, czytaj hasło Problemy z rozruchem na ciepłym silniku.

Akumulator znajduje się w plastikowej osłonie, jeśli z niej zrezygnujemy (demontowalna ręcznie) to możemy jeszcze dodatkowo powiększyć wymiary akumulatora.
Maksymalne wymiary akumulatora który wchodzi do plastikowej obudowy to 278x175x190, i oczywiście pamiętamy PRAWY PLUS!

Przykładowe pasujące (mieszczące się w oryginalną obudowę) akumulatory różnych producentów:

Obrazek

Pamiętaj, jeśli korzystasz z samochodu w sposób utrudniający osiągnięcie wysokich stanów naładowania (dużo rozruchów, mało kilometrów w jednej jeździe) to nie zdziw się, że w ten sposób stosunkowo szybko "załatwisz" nawet najlepszy akumulator. Jeśli masz możliwość, to zaopatrz się w dobrą elektroniczną ładowarkę i co jakiś czas doładuj akumulator do "pełna". Utrzymywanie akumulatora w stanie częściowego rozładowania prowadzi do jego zasiarczenia, jest to proces trudno odwracalny.

Sprawdzenie stanu akumulatora najlepiej zrobić u specjalistów, mają oni specjalne urządzenia które robią kilkudziesięcio-sekundowy test i wydają "wyrok", opatrzony zwykle kilkoma parametrami takimi jak rzeczywisty prąd rozruchu, stopień naładowania. Jeśli jednak chciałbyś samodzielnie coś niecoś wybadać, to po naładowaniu (np. po jeździe) ściągnij obie klemy z akumulatora, odczekaj 2 godziny i zmierz napięcie. 12,50V i więcej to dobry wynik, poniżej tej wartości przyjrzyj się akumulatorowi, bo wykazuje oznaki zużycia. Drugi test to zmierz napięcie podczas rozruchu, nie powinno być niższe niż 10,00V (przy temp. 20°C). Możesz również pobieżnie sprawdzić ładowanie, uruchom silnik, ustaw obroty na około 2500 obr/min i zmierz napięcie. Wynik między 13V a 14,5V wskazuje, że jest ładowanie. Nie zmniejszając obrotów włącz światła i sprawdź napięcie, maksymalnie 0,4V odchyłka jest akceptowalna, jeśli jest więcej, to do sprawdzenia jest regulator napięcia i/lub alternator.

Pamiętaj! Odłączając akumulator najpierw odłącz klemę "-" a dopiero później "+", podłączając najpierw podłącz "+" a dopiero potem "-". Po zaniku napięcia w samochodzie musisz zaadaptować krańcowe położenia kierownicy oraz szyb. Każdą szybę kolejno zamykaj i w położeniu zamknięcia przytrzymaj przycisk zamykania kilka sekund, wykonaj krótką przejażdżkę poniżej 20km/h skręcając kierownicą do oporu w lewo, w prawo i pojedź kawałek prosto. W tym momencie kontrolki od wspomagania i ESP powinny zgasnąć. Nie będzie potrzebny kod do radia.


ASR

Układ antypoślizgowy ASR poprzez redukcję mocy silnika zapobiega utracie przyczepności kół podczas przyspieszania. W sytuacji, gdy przyczepność kół napędowych jest bardzo słaba, układ ASR znacznie ułatwia, a czasem wręcz umożliwia ruszanie, przyspieszanie lub podjazd. Czujniki systemu ABS przekazują dane, dzięki którym następuje dopasowanie momentu napędowego kół - odbywa się to poprzez automatyczne zmniejszenie prędkości obrotowej silnika. Układ ASR ściśle współpracuje z elektronicznym pedałem gazu, wykorzystuje elementy układu zapobiegającego blokadzie kół podczas hamowania (ABS), współdziała także z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego (EDS), wchodzi również w skład elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESP). W momencie pracy ASR, na zestawie wskaźników zapala się odpowiednia kontrolka. Układ ASR można dezaktywować za pomocą przycisku ESP.


Automatyczna skrzynia biegów - patrz DSG


BCM - z ang. Body Control Module - sterownik który w Touranie 1T3 zastąpił dwa sterowniki - Bordnetz i Komfort

Bezpieczeństwo

VW Touran uzyskał 5 gwiazdek w teście Euro NCAP.


Bezpieczniki

UWAGA! Nie ma jednej uniwersalnej rozpiski bezpieczników! Aby zdobyć rozpiskę do swojego auta musisz znać datę produkcji swojego auta oraz czy masz wersję LOW czy HIGH.

Wersję LOW czy HIGH rozpoznajemy po zawartości skrzynki bezpiecznikowej "B".
  • LOW ma gniazda na maksymalnie 2 przekaźniki oraz 30 bezpieczników
  • HIGH ma gniazda na maksymalnie 4 przekaźniki oraz 54 bezpieczniki
Otwieramy skrzynkę odciągając 2 zatrzaski w kierunku przodu auta

Obrazek

Poniższe zdjęcie pokazuje skrzynkę bezpiecznikową B w wersji HIGH.

Obrazek

Aby się dostać do skrzynki bezpiecznikowej "C" otwieramy schowek pod kierownicą do oporu, naciskamy na zatrzask mniej więcej w miejscu złącza OBD II i otwieramy schowek dalej. Przy pełnym otwarciu ciągniemy schowek w kierunku tyłu auta, zatrzaski rozłączą się i schowek się wypnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Terminal/zacisk:
  • 15 - +12V po stacyjce
  • 30 - +12V stałe z AKU
  • 75 - +12V po stacyjce ale odłączane przy rozruchu??? (proszę o pomoc w opisie)
Bordnetz

Sterownik wiązki, w skrócie CECM od ang. Central Electric Control Module, steruje większością obwodów elektrycznych auta. Występują wersje z różną ilością bajtów, czym więcej bajtów tym więcej funkcji można uzyskać. Pierwsze egzemplarze miały 21 bajtów, później 23 bajty, a ostatnie mają 30 bajtów.

Oprócz ilości bajtów również jest ważna wersja modułu, najczęściej spotykane są Medium oraz Highend. Warto szukać wersji Highend ponieważ obsługuje ksenony oraz przednie przeciwmgłowe (PPM), Medium nie obsługuje ani ksenonów ani PPM.

Skrócona lista numerów katalogowych 30-stek:
  • 3C0-937-049-AH ; 30 Byte (Medium)
  • 3C0-937-049-AJ ; 30 Byte (Highend)
  • 3C0-937-049-AK ; 30 Byte (Medium)
  • 3C0-937-049-AL ; 30 Byte (Highend)
  • 3C8-937-049-D ; 30 Byte (Medium)
  • 3C8-937-049-E ; 30 Byte (Highend)
  • 3C8-937-049-F ; 30 Byte (Highend)
  • 3C8-937-049-G ; 30 Byte (Medium)
  • 3C8-937-049-M ; 30 Byte (Highend)
  • 3C8-937-049-R ; 30 Byte (Highend)
  • 3C8-937-049-S ; 30 Byte (Highend)
  • 3C8-937-049-AA ; 30 Byte (Medium)
  • 3C8-937-049-AB ; 30 Byte (Highend)
  • 3C8-937-049-AC ; 30 Byte (Highend)
Obrazek


Rozpiska połączeń i wtyczek:
A = złącze 11-stykowe -T11b- przy wiązce przewodów
1 - zacisk 30
2 - żarówka prawego światła mijania / sterownik prawej lampy wyładowczej
3 - żarówka prawego światła drogowego (nie dotyczy świateł ksenonowych)
4 - żarówka prawego reflektora przeciwmgłowego
5 - przysłona prawego światła mijania (światła ksenonowe)
6 - żarówka przedniego prawego kierunkowskazu
7 - żarówka lewego światła pozycyjnego
8 - niewykorzystane
9 - masa
10 - sterownik pompy paliwa
11 - przekaźnik zasilania napięciowego zacisku 50

B = złącze 12-stykowe -T12a- Przy wiązce przewodów:
1 - żarówka prawego światła cofania, automatycznie przyciemniane lusterko wewnętrzne
2 - niewykorzystane
3 - niewykorzystane
4 - żarówka tylnego lewego światła przeciwmgłowego
5 - żarówka prawego światła hamowania
6 - niewykorzystane
7 - żarówka oświetlenia przestrzeni na nogi, przód strona lewa, żarówka oświetlenia przestrzeni na nogi, przód, strona prawa
8 - niewykorzystane
9 - żarówka tylnego prawego światła
10 - żarówka tylnego prawego kierunkowskazu
11 - oświetlenie wnętrza, strona lewa, oświetlenie wnętrza, strona prawa, żarówka oświetlenia przycisku
12 - zacisk 58d

C = złącze 12-stykowe -T12m- Przy wiązce przewodów:
1 - sterownik ogrzewanego siedzenia kierowcy, sterownik ogrzewanego siedzenia przedniego pasażera
2 - żarówka lewego światła hamowania
3 - niewykorzystane
4 - niewykorzystane
5 - niewykorzystane
6 - niewykorzystane
7 - niewykorzystane
8 - oświetlenie tablicy rejestracyjnej
9 - lampa trzeciego światła hamowania
10 - żarówka tylnego lewego światła
11 - żarówka tylnego lewego kierunkowskazu
12 - żarówka lewego światła cofania (tylko samochody bez lewego tylnego światła cofania)

D = złącze 11-stykowe -T11c- Przy wiązce przewodów:
1 - zacisk 30
2 - żarówka lewego reflektora przeciwmgłowego
3 - żarówka lewego światła drogowego
4 - żarówka lewego światła mijania
5 - masa
6 - przysłona lewego światła mijania
7 - mostek do -T8a/2-
8 - przekaźnik układu mycia reflektorów
9 - niewykorzystane
10 - żarówka prawego światła pozycyjnego
11 - żarówka przedniego lewego kierunkowskazu

E = złącze 16-stykowe -T16k- Przy wiązce przewodów:
1 - przełącznik świateł, zacisk 58
2 - przełącznik świateł hamowania
3 - niewykorzystane
4 - niewykorzystane
5 - niewykorzystane
6 - przełącznik świateł przeciwmgłowych
7 - masa (tylko w samochodach z ręczną skrzynią biegów na rynki nieamerykańskie)
7 - czujnik położenia sprzęgła (tylko w samochodach z ręczną skrzynią biegów na rynki amerykańskie)
8 - przełącznik świateł, zacisk 56
9 - niewykorzystane
10 - niewykorzystane
11 - niewykorzystane
12 - niewykorzystane
13 - przełącznik tylnego światła przeciwmgłowego
14 - przełącznik świateł (asystent świateł mijania)
15 - niewykorzystane
16 - przełącznik świateł (światła do jazdy w dzień)

F = złącze 8-stykowe -T8a- Przy wiązce przewodów:
1 - przekaźnik zasilania napięciowego zacisku 50
2 - mostek do złącza wtykowego -T11c/7-
3 - silnik wycieraczki szyby, czujnik rozpoznawania deszczu i świateł (magistrala danych LIN)
4 - alternator -C-
5 - przełącznik stykowy pokrywy komory silnika
6 - niewykorzystane
7 - zacisk 30
8 - zacisk 31

G = złącze 12-stykowe -T12n- Przy wiązce przewodów:
1 - sterownik elektroniki kolumny kierownicy, zacisk 50
2 - lampka kontrolna świateł awaryjnych
3 - niewykorzystane
4 - regulator oświetlenia przełączników i wskaźników
5 - niewykorzystane
6 - niewykorzystane
7 - magistrala CAN systemu Komfort Low
8 - magistrala danych systemu Komfort High
9 - włącznik świateł awaryjnych
10 - regulator oświetlenia przełączników i wskaźników
11 - sterownik elektroniki kolumny kierownicy, zacisk 15
12 - regulator oświetlenia przełączników i wskaźników

H = złącze 12-stykowe :
- niewykorzystane

I = złącze 2-stykowe -T2z- Przy wiązce przewodów:
1 - bezpieczniki, zacisk 30
2 - zacisk 75a

J = złącze 6-stykowe -T6l- Przy wiązce przewodów:
1 - bezpiecznik pompy układu mycia szyb
2 - pompa układu mycia szyb
3 - bezpiecznik sygnału dźwiękowego
4 - pompa układu mycia szyb
5 - masa
6 - wysokotonowy sygnał dźwiękowy, niskotonowy sygnał dźwiękowy

K = złącze 10-stykowe -T10- Przy wiązce przewodów:
1 - ogrzewanie tylnej szyby
2 - niewykorzystane
3 - niewykorzystane
4 - niewykorzystane
5 - bezpiecznik, zacisk 30
6 - bezpiecznik ogrzewanej tylnej szyby
7 - niewykorzystane
8 - niewykorzystane
9 - niewykorzystane
10 - zacisk 30g

L = złącze 2-stykowe -T2- - przy wiązce przewodów:
1 - bezpiecznik, zacisk 30
2 - wnętrze samochodu, zacisk 15


CAN

Z ang. Controller Area Network - szeregowa magistrala komunikacyjną wymyślona przez Bosch'a w latach 80-tych z myślą o zastosowaniach w przemyśle samochodowym. Dzięki temu że Touran jest na CAN'ie możemy bardzo wybiórczo i precyzyjnie sterować urządzeniami w naszym aucie. Aby diagnozować auto na CAN'ie potrzebny jest interfejs pracujący na tej magistrali np. VAG-COM HEX-USB+CAN firmy Ross-tech. Oprócz CAN w Touranie ma zastosowanie również magistrala LIN.

CCCM

Z ang. Central Convenience Control Module czyli sterownik komfortu, steruje pracą wielu obwodów elektronicznych auta. Występują wersje z różną ilością bajtów, czym więcej bajtów tym więcej funkcji można uzyskać.

CECM - patrz Bordnetz.


Cennik on-line

Pod poniższymi adresami możesz sprawdzić cenę części podając jej numer. UWAGA! Mimo że cena jest podawana dla autoryzowanego dilera to u innych sprzedawców cena może się nieco różnić.

http://www.sklep.motorpol.pl/sklep/
http://sklep.benepol.pl/sklep/

Przykładowe numery do sprawdzenia jak to działa:
filtr przeciwpyłkowy - 1K1819653B
zawór trójdrożny N279 do Webasto - 1T0820036C
pompka wody obiegowa do Webasto - 1K0965561A
rurka łącząca Webasto z tłumikiem - 1K0819178C
pilot do sterowania ogrzewaniem postojowym - 000054946

Dane techniczne

VW Touran 2003-2006

Wymiary w milimetrach:

długość - 4391
wysokość - 1652
szerokość - 1794
rozstaw osi - 2678

DSG


VW nie oferuje automatycznej skrzyni biegów do Tourana :). Zamiast tego możemy mieć znacznie lepsze rozwiązanie czyli zautomatyzowaną dwusprzęgłową skrzynię DSG

Z ang. Direct Shift Gearbox, z niem. Direkt-Schalt Getriebe - zautomatyzowana dwusprzęgłowa skrzynia biegów. UWAGA! Powszechnie mylona i nieprawidłowo nazywana automatyczną skrzynią biegów. Posiada elementy typowe dla skrzyń manualnych: synchronizatory, koła na wałkach o osiach stałych. Różnicą jest podzielenie skrzyni na dwie niezależne części, jedną z biegami parzystymi, drugą z nieparzystymi. Dzięki temu mając załączony np. drugi bieg, trzeci (lub pierwszy - decyduje elektronika) czeka w gotowości. Wystarczy tylko rozłączyć jedno sprzęgło i załączyć drugie. Pozbyto się w ten sposób problemu z oczekiwaniem na zsynchronizowanie prędkości kół zębatych. W przypadku skrzyń DSG, podawanie czasu zmiany biegu (lub przełączenia sprzęgieł) nie jest zbyt trafne, bo odbywa się to w sposób płynny, moment obrotowy nie przestaje być przesyłany. Dlatego bardzo trudne jest napisanie dobrego oprogramowania takiej skrzyni, tak by jedno sprzęgło płynnie się załączało, gdy drugie się rozłącza, ale jednocześnie by nie doszło do ich uszkodzenia (na skutek różnicy przełożeń).
Skrzynia dwusprzęgłowa jest obecnie bardzo dobrze oceniana, ale posiada też wady, w stosunku do klasycznego automatu. Siły działające na koła zębate są większe (moment jest przesyłany tylko przez jedną parę kół), łożyska są silnie obciążone, a wałki ulegają ugięciom. Dlatego trwałość takiej skrzyni nie będzie równie wysoka jak automatycznej. Dodatkowo da się przeciążyć silnik (brak przekładni lub sprzęgła hydrokinetycznego), a by go wykorzystać optymalnie, potrzebna jest taka sama ilość przełożeń jak w skrzyni manualnej.
Klasyczna skrzynia automatyczna z uwagi na własności przekładni hydrokinetycznej, idealnie nadaje się do samochodów terenowych jeżdżących w najcięższych warunkach. Napotkanie nagłej przeszkody, spowoduje spowolnienie samochodu, z jednoczesnym podaniem wyższego momentu na koła, ale bez zdławienia silnika.

Dopłata 7 000-10 000 zł do skrzyni DSG jest uzasadniona skomplikowaną konstrukcją. Musi mieć ona dwa sprzęgła, dwa współśrodkowe wałki wejściowe i precyzyjne sterowanie sprzęgłami. Dodatkowo skrzynie DSG do montażu poprzecznego mają dwa wałki wyjściowe (z synchronizatorami, przekazujące moment na koło mechanizmu różnicowego), co zmniejsza długość skrzyni, ale dalej komplikuje jej budowę.
Sporym problemem było opracowanie takiego oleju, w którym mogłyby pracować zarówno sprzęgła jak i koła zębate. Dodatkowo, mokre sprzęgła są źródłem strat - rozbryzgują olej. Obydwu problemów nie mają skrzynie ze sprzęgłami suchymi (w przypadku DSG, wersja 7-b do 250 Nm).
Skrzynie dwusprzęgłowe mają różna oznaczenia, zależnie od producenta: DSG, DKG, PDK, DDCT, S-tronic itp.

Skrzynię DSG wprowadził w 2003r. koncern VW, początkowo w Golfie R32, następnie w innych modelach a także markach VAG.
Istnieją dwa modele skrzyni DSG, wprowadzona w 2003r. 6-cio biegowa o oznaczeniu 02E tzw. "mokra" (ilość oleju 7,2l) oraz wprowadzona w 2008r. 7-mio biegowa "sucha" o oznaczeniu 0AM.

Szczegóły konstrukcyjne

02E - 6-biegowa
  • mokre sprzęgło podwójne
  • sześć biegów do przodu i jeden bieg wsteczny
  • zwykły program jazdy „D”, sportowy program jazdy „S” oraz przełączniki ręcznej zmiany
    biegów (Tiptronic) w dźwigni sterującej i w kierownicy (wyposażenie dodatkowe)
  • funkcja Hillholder (utrzymywania samochodu na pochyłości) – gdy samochód zaczyna toczyć się w przeciwnym kierunku do kierunku jazdy, ciśnienie w sprzęgłach jest zwiększane, by utrzymać samochód
    w miejscu
  • regulowane pełzanie (creep) – pozwala na „pełzanie” samochodu bez naciśniętego pedału
    gazu (np. podczas parkowania)
0AM - 7-mio biegowa
  • suche sprzęgło podwójne
  • hydrauliczny układ sterujący (moduł mechatroniczny) oddzielony od układu smarowania przekładni;
    w obu układach nie ma okresowej wymiany oleju
  • siedem biegów na czterech wałkach
  • zwykły program jazdy „D”, sportowy program jazdy „S” oraz przełączniki ręcznej zmiany
    biegów (Tiptronic) w dźwigni sterującej i w kierownicy (wyposażenie dodatkowe)
  • funkcja Hillholder (utrzymywania samochodu na pochyłości) – gdy samochód zaczyna toczyć się w przeciwnym kierunku do kierunku jazdy, ciśnienie w sprzęgłach jest zwiększane, by utrzymać samochód
    w miejscu
  • regulowane pełzanie (creep) – pozwala na „pełzanie” samochodu bez naciśniętego pedału
    gazu (np. podczas parkowania)
  • brak wodnej chłodnicy oleju
W skrzyni DSG 6-biegowej wymienianiamy olej oraz filtr co 60 tysięcy kilometrów!!!
W skrzyni 7-mio biegowej brak potrzeby okresowej wymiany oleju.


Obrazek

Do wymiany oleju w skrzyni DSG typ 02E potrzebujemy:
  • G052182A2 - olej do skrzyni 1L (potrzebne 6 litrów)
  • 02E398051 - zestaw naprawczy, zawiera wkład filtra oraz uszczelkę
  • N0438092 - metalowy pierścień uszczelniający pod korek
Jak wymienić olej w skrzyni czytaj w moim manualu tutaj --->>> http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?t=336

Filmik - wymiana sprzęgła w DSG



Dwumasowe koło zamachowe

W skrócie "dwumasa". DMF [ang. dual mass flywheel]


EBV

EBV to elektroniczny rozdział siły hamowania. System ten współpracuje z układem zapobiegającym blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS). EBV zapewnia optymalny rozdział siły hamowania pomiędzy dwie osie - przednią i tylną, co stabilizuje samochód podczas hamowania. EBV zapobiega nadmiernemu zużyciu przednich tarczy hamulcowych i ich przegrzaniu, eliminuje zjawisko „fadingu” (wydłużenie drogi hamowania).

EGR

Z ang. Exhaust Gas Recirculation, zawór recyrkulacji spalin, jego zadaniem jest ograniczenie zawartości niespalonych węglowodorów oraz tlenków azotu w spalinach. Oba związki mają właściwości rakotwórcze. Założeniem układu recyrkulacji spalin jest dostarczanie części wydzielanych spalin do tworzonej, świeżej mieszanki paliwowo-powietrznej. Niesie to ze sobą szereg korzyści. Na zmniejszenie emisji niespalonych węglowodorów wpływa przede wszystkim ich ponowne wprowadzenie do komory spalania, jednak ze względu na to, że układ EGR wykorzystuje ponownie jedynie 20 - 25% objętości spalin, skuteczność tej metody jest ograniczona. Lepsze skutki ma ona jednak w kwestii redukcji emisji tlenków azotu, ponieważ dodanie do mieszanki porcji spalin obniża temperaturę spalania ubogiej mieszanki, nie stwarza za ten warunków do tworzenia się tlenków azotu. Dodatkową zaletą układu EGR jest podgrzewanie mieszanki, co polepsza jej odparowywanie.

EDS

EDS to elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego. Jeżeli na śliskim lub nieutwardzonym podłożu jedno z napędzanych kół zaczyna tracić przyczepność, system EDS powoduje przyhamowywanie obracającego się w miejscu koła, co umożliwia płynne ruszenie. Układ EDS działa do prędkości ok. 40 km/h. EDS jest częścią składową elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESP) oraz układu antypoślizgowego (ASR).

ESP

Każdy VW Touran jest fabrycznie wyposażony w układ ESP. Można go wyłączyć przyciskiem z napisem ESP pod popielniczką.

ESP to elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy. ESP jest najbardziej zaawansowanym układem bezpieczeństwa działającym w interakcji z pozostałymi układami, takimi, jak: ABS, ASR, EDS, EBV, MSR. Na podstawie informacji z wielu czujników (m.in. skrętu kierownicy, sterownika pracy silnika, hamowania, przyspieszenia wzdłużnego i poprzecznego, obrotu samochodu, czy czujnika prędkości), układ ESP ocenia, co w danej chwili dzieje się z samochodem. System automatycznie decyduje o tym, który z układów antypoślizgowych uruchomić i w dalszej kolejności - steruje ich pracą. W momencie, gdy samochód wpadnie w poślizg przodem lub tyłem, układ ESP poprzez przyhamowanie jednego lub kilku kół i/lub zmniejszenie mocy, stabilizuje tor jazdy, wspomagając kierowcę w niebezpiecznej sytuacji. Dodatkowo układ ESP może być rozszerzony np. o funkcję stabilizacji przyczepy.

ETKA - skrót od niemieckiego Elektronischer Teilekatalog

Oficjalny elektroniczny katalog części zamiennych do aut grupy VAG. Zawiera katalogi dla VW, Seat, Skoda, Audi od 1947r. do dzisiaj. Korzystaja m. in. z niego stacje ASO, w oryginalnej i opłaconej wersji po wpisaniu nr VIN online zostaje przesłany pełny opis naszego auta. Wersje bez połączenia online (np. takie z netu + witaminka) nie mogą połączyć się z fabryką i nie typują dokładnie części do twojego konkretnego auta. Można taki plik utworzyć samemu poprzez dostępne generatory (z dokładnością bywa różnie) lub można taki plik kupić za niewielkie pieniądze (10zł-20zł). Po wpisaniu tego pliku do programu będziesz widział DOKŁADNIE części do twojego egzemplarza tak jak wyszedł z fabryki, będziesz miał również kompletną listę wyposażenia do wydrukowania.

Na tej stronie można przeglądać ETKA on-line http://ifinterface.com/page/page3.php?langid=1 , wybieramy CarProg2 i potem Touran.

Kolejna strona do przeglądania katalogu części VAG on-line, dodatkowo można spróbować wpisać swój nr VIN i dla niektórych numerów jest pełne dekodowanie czyli widzisz swoje części i masz podgląd do wyposażenia swojego egzemplarza - http://audi-club.md/etka-online

Jeśli chciałbyś mieć taki plik do ETKA do podgrania na swoim komputerze to możesz go uzyskać na naszym forum tutaj - http://www.touranklub.pl/forum/viewtopi ... 38&t=12354


Filtr kabinowy nazywany również przeciwpyłkowym

Wymieniamy najczęściej raz na sezon, ale jak to z filtrami bywa nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy nasz należy wymienić, to w sumie powinniśmy wyczaić sami. Filtr kabinowy zapycha się dużo szybciej jeśli jeździmy w terenie zapylonym. Objawami zapchanego filtra są:
  • słabsze przewietrzanie wnętrza niż jak filtr był nowy
  • parujące nadmiernie szyby w okresie jesienno-zimowym
Nr części katalogowy to 1K1819653B, jest to filtr z węglem aktywnym. We wszystkich Touranach występuje jeden ten sam typ filtra kabinowego. Wymiana jest bardzo prosta, należy wyjąć dwie klapki plastikowe i wysunąć filtr. Poniżej zamieszczam rysunki.

Obrazek

FIS to skrót od niem. Fahrerinformationsystem.

Tak nazywa się sposób komunikacji z kierowcą poprzez wyświetlacz zamontowany w zestawie wskaźników w desce rozdzielczej. Używa się również zamiennie określeń MFA z niem. Multifunction Anzeige oraz MFD z ang. Multi Function Display. Ze względu na zakres wyświetlanych informacji wyróżniamy 3 modele liczników:
  1. bez FIS inaczej bez MFA inaczej bez MFD
  2. 1/2 FIS inaczej MFA inaczej MFD
  3. FIS inaczej MFA+ inaczej MFD+
Zdjęcie przedstawia liczniki modelów 1T1 oraz 1T2.

Obrazek

Więcej oraz jak wymienić licznik na wyższy model w moim manualu tutaj --->>> http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?t=145

Footwell light - patrz Oświetlenie przestrzeni nóg

Hamulce

Obrazek


Historia modelu

Volkswagen Touran to Minivan lub mini MPV (ang. Multi-Purpose Vehicle) ulokowany w palecie modelowej pomiędzy Sharanem a Golfem Plusem. Występują wersje 5-cio i 7-mio osobowe. Pierwsza generacja Tourana zbudowana została na bazie Golfa piątej generacji. Zaprezentowany w 2002r., wprowadzony do sprzedaży na początku 2003r. Nazwa Touran pochodzi od słowa TOUR - podróżować, oraz drugiego członu od większego brata Sharan'a. W 2006r. pojawił się model po FaceLiftingu - nazwa kodowa 1T2, na jesieni 2010r. wprowadzono model drugiej generacji - nazwa kodowa 1T3.

1T1 - 2003-2006

Obrazek

Obrazek

1T2 dodatkowe oznaczenie GP - 2006-2010

Zmieniono m.in. kształt przednich oraz tylnych lamp, chromowaną atrapę chłodnicy, środek konsoli zmienił kolor na srebrny, ze względu na nowe systemy elektroniczne przyciski (ESP,P,W) znajdujące się pod popielniczką stały się mniejsze i kwadratowe. W zmodernizowanym Touranie VW po raz pierwszy wprowadził Park Assist pierwszej generacji, który pozwalał wyręczyć kierowcę podczas parkowania równoległego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wprowadzono także wersję "uterenowioną" CROSS, różni się wyższym zawieszeniem o 12mm, platikowymi nakładkami m. in. na błotnikach, 17" felgi o wzorze "Funplay", inne tapicerki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

1T3 dodatkowe oznaczenie GP2 - 2010-

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Także i model 1T3 ma wersję Cross.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Identyfikacja samochodu i wyposażenia - wklejki, VIN

Numer identyfikacyjny pojazdu tzw. VIN składa się z 17-stu znaków i znajduje się na tabliczce widocznej z zewnątrz przez przednią szybę nad piórem lewej wycieraczki. VIN może także znajdować się jako naklejka na pokrywie od schowka podłogowego znajdującego się w nogach pasażerów drugiego rzędu siedzeń, może być wybity w którymś z tych schowków na nadwoziu, aby go zobaczyć należy w schowku odchylić nacięty fragment wykładziny podłogowej. Może być także naklejka z VIN'em oraz wyposażeniem auta w pojemniku na zagłówki wersji 7-osobowej a także taka sama wklejka powinna być w książce serwisowej.

Numer VIN składa się z 17 znaków podzielonych na 7 pól (bloków znaków)
  1. [WVGZZZ1TZ5W153378] trzyznakowe - oznaczenie producenta - WVW oznacza Volkswagen AG, dla Tourana - WVG (pierwotnie produkowany był w spółce Auto5000)
  2. [WVGZZZ1TZ5W153378] trzyznakowe - miejsce niewykorzystane - ZZZ
  3. [WVGZZZ1TZ5W153378] dwuznakowe - skrótowe oznaczenie typu pojazdu składające się z dwu pierwszych znaków oficjalnego oznaczenia modelu np. 1K1-Golf, 1K2-Jetta, 1T1-Touran, 1T2-Touran FL (GP), 1T3-Touran II (GP2)
  4. [WVGZZZ1TZ5W153378] jednoznakowe - miejsce niewykorzystane - Z
  5. [WVGZZZ1TZ5W153378] jednoznakowe - rok modelowy - 5 = 2005
  6. [WVGZZZ1TZ5W153378] jednoznakowe - miejsce produkcji - W = Wolfsburg Niemcy, J = Jakarta
  7. [WVGZZZ1TZ5W153378] sześcioznakowe - bieżący numer auta
Oto moje wklejki z bagażnika i serwisówki, na ich podstawie postaram się powiedzieć co to za auto.

Obrazek


Zaczynając od numeru VIN mamy: producent Volkswagen AG, typ Touran, rok modelowy 2005, wyprodukowany w Wolfsburgu w Niemczech, numer kolejny auta 153378.
Rok modelowy MR (niem. MJ) zmienia się przeważnie na początku maja (18 tydzień roku).

Aby zdekodować kod VIN można udać się np. na stronę:
http://www.vwgolf.pl/dane-techniczne/dekoder-vin/
lub kliknąć TUTAJ

Dalej mamy szczegółowy tzw. typ handlowy auta tj. 1T1H43:
  • 1T**** => ogólny kod Tourana
  • **1*** => Touran 1. generacji, przed liftem (niem. VFL) 2003-2006
  • ***H** => wersja wyposażenia, tutaj Highline (nie dla wszystkich MR "H" to Highline!)
  • ****4* => kod silnika
  • *****3 => kod skrzyni biegów
oraz opisowo Touran z silnikiem 2.0, opcja wyposażenia Highline, moc silnika 103kW, TDIAG6 - skrzynia automatyczna 6-cio stopniowa
Dalej kod literowy silnika i skrzyni biegów tj. BKD i HJP.
Dalej numer lakieru LA7X oraz kolor wnętrza JM co znaczy antracyt.

Z kolorem lakieru ciekawostka, w serwisówce Włosi dopisali Q8Q8 i w sumie jeden i drugi kod wskazuje na lakier szary bambus metalik.

Dalej:
  • B0J - grupa części, dostosowana dla aut z kraju Italy, różne części (zgodnie z homologacją na Włochy)
  • C7C - obręcz koła ze stopów lekkich Hockenheim, 6,5Jx16H2 ET50
  • G1A - 6-cio biegowa automatyczna skrzynia biegów
  • H7X - opony 205/55 R 16 W
  • J1D - akumulator 72Ah/380A
  • D3X - 4-cyl. turbo diesel 2.0 L/103 kW 16V TDI z pump-jet injection system kod silnikowy T9G/TB3
  • 1AT - elektroniczny program stabilizacji ESP
  • 1G8 - zestaw awaryjny ze sprężarką
  • 2ZB - kierownica wielofunkcyjna do poduszki bezpieczeństwa
  • 1NL - covers for aluminiowe felgi
  • 5RQ - prawe boczne lusterko: convex
  • 5SL - lewe boczne lusterko: non-spherical
  • T9G - silnik 4-cylindrowy wysokoprężny turbo 2,0l 100kW (tu dziwnie bo mam 103kW) ???
  • 8YL - radio z CD player
  • 8GU - alternator 140A
  • 8ZH - antenna for AM/FM reception, 'diversity'
  • 1X0 - front wheel drive
  • 1ZE - hamulce tarczowe 288x25mm przód
  • QG1 - przedłużenie okresu przeglądu
Aby zdekodować kody wyposażenia można odwiedzić np. stronę:
http://www.vwgolf.pl/dane-techniczne/kody-wyposazenia/
lub
http://www.automo.pl/vag-kody-opcji-wyposazenia


Inspekcja olejowa - patrz Termin przeglądu

Język - zmiana

Jeśli masz licznik z FISem (MFA+) to język zmienisz w menu. Wejście w menu z manetki poprzez przytrzymanie na postoju guziczka "w górę" przez 5 sekund. Na kierownicy multifunkcyjnej poprzez wciśnięcie klawisza Menu.
Jeśli nie masz wyświetlacza FIS (MFA+) to pozostaje się podpiąć interfejscem diagnostycznym typu VCDS. Wchodzimy w sterownik 17 Instruments, następnie 10 Adaptation, kanał 04 i wpisujemy
  • 1 - Niemiecki
  • 2 - Angielski
  • 3 - Francuski
  • 4 - Włoski
  • 5 - Hiszpański
  • 6 - Portugalski
  • 7 - Chiński
  • 8 - Czeski
Kierunkowskazy

Lekkie "puknięcie" manetki powoduje 3-krotne mignięcie kierunkowskazów. Są to tzw. kierunkowskazy komfortowe, jeśli wolisz tradycyjnie jedno mignięcie można to zmienić w opcjach MFA+ (FIS) wyłączając ustawienia komfortowe lub VAG'iem CECM Byte 2 Bit 1.
W Touranie 1T3 jest zintegrowany sterownik wiązki CECM ze sterownikiem komfortu CCCM, nazywa się BCM (ang. Body Control Module) i umożliwia zmianę liczby mignięć od 1 do 5.

Kod silnika - gdzie go można odczytać?

Na wklejce w książce serwisowej, na wklejce w bagażniku, na wklejce na plastikowej osłonie rozrządu, na wklejce na słupku od strony kierowcy oraz wybity na obudowie silnika przy skrzyni biegów wraz z numerem seryjnym silnika. Wybity numer na silniku składa się z 3 lub 4 cyfrowego kodu silnika oraz z 6 cyfrowego numeru seryjnego, jeśli wyprodukowanych jest ponad 999999 silników danego typu to pierwsza cyfra numeru seryjnego zastąpiona zostaje literą.

Oczywiście można go także odczytać programem typu VCDS przez złącze diagnostyczne.

Obrazek


Kluczyki - synchronizacja pilotów - patrz Piloty synchronizacja


Kodowanie

Sterowniki większości urządzeń w Touranie mają możliwość zmiany parametrów pracy. Dokonuje się tego poprzez zmianę tzw. kodowania. Po podłączeniu interfejsu diagnostycznego wchodzimy w interesujący nas sterownik i wybieramy opcję 07 - Coding. Jeżeli używamy interfejsu z programem VAG-COM lub VCDS to w większości przypadków będziemy mieli podpowiedzi programu co dana zmiana powoduje. Przykłady kodowania: Koła i opony :

Felgi z mocowaniem 5x112
  • 15" - opona 195 / 65 R 15; felga 6J x 15 ET 47
  • 16" - opona 205 / 55 R 16; felga 61J x 16 ET 50
  • 17" - opona 225 / 45 R 17
  • 18" - opona 225 / 40 R 18

Ciśnienia:


Tył niezależnie od silnika przy obciążeniu 50% / 100% - 2,3 / 3,0 atm.

Przód w zależności od silnika przy obciążeniu 50% / 100%
  • Silnik benzynowy 1,6l - 2,2 / 2,4 atm.
  • Silnik benzynowy 2,0l - 2,4 / 2,6 atm.
  • Silnik wysokoprężny 1,9l - 2,3 / 2,5 atm.
  • Silnik wysokoprężny 2,0l - 2,5 / 2,7 atm.

Często na osi wleczonej (nienapędzanej) powstaje zjawisko "ząbkowania"opon. Zjawisku temu sprzyja m. in. utrzymywanie zbyt wysokiego ciśnienia w oponach.
Szczegóły tutaj http://www.opony.com.pl/artykul/zabkowanie-opon/?id=116


Lusterka

Boczne lusterka zewnętrzne ustawiamy wybierając L lub R i ustawiając lusterko. Jeśli lusterka ustawiają się synchronicznie to po wybraniu L oba lusterka ustawiają się odpowiednio synchronicznie. Opcję można zmienić poprzez panel MFA+ (FIS) lub VAGiem - CCCM Byte 14 Bit 6.

MFA - z niem. Multifunction Anzeige

Więcej - patrz FIS

MFD - z ang. Multi Function Display

Więcej - patrz FIS

Olej silnikowy do 1.9 oraz 2.0 TDI:

Specyfikacja z LongLife - 506.01 (
Specyfikacja BEZ LongLife - 505.01 (


Opony - patrz Koła i opony

Oświetlenie przestrzeni nóg

Oświetlenie które działa synchronicznie z lampkami doświetlającymi wnętrze auta. Poprzez MFA+ (FIS) lub VAGiem możemy ustawić jasność świecenia w procentach. Lampki umieszczamy wedle życzenia :), fabrycznie są pod kierownicą, pod schowkiem na rękawiczki i z tyłu na dole w fotelach pierwszego rzędu. Plusa bierzemy z Bordnetz'a, wtyczka B pin 7, masę skąd nam wygodnie. VAG'iem kodujemy sterownik.

Obrazek


Piloty - synchronizacja

Synchronizacja pilotów polega na dopisaniu ich do sterownika komfortu auta. Najwygodniej można to zrobić przy pomocy VCDS'a. Jeśli nie posiadasz kabla diagnostycznego możesz użyć tej procedury:

1. jeśli masz zamknięte auto otwórz drzwi kierowcy kluczykiem czyli PRZEKRĂ?CAJĄC bębenek w klamce drzwi
2. naciśnij na pilocie przycisk OTWĂ?RZ
3. włóż kluczyk do stacyjki i dokonaj autoryzacji kluczyka poprzez włączenie zapłonu, zaczekaj aż ikonka immo zgaśnie (bez uruchamiania silnika)
4. wyjmij kluczyk ze stacyjki
5. naciśnij przycisk OTWĂ?RZ lub ZAMKNIJ na pilocie, jeśli wszystko przebiegło dobrze twój pilot został właśnie zsynchronizowany ze sterownikiem komfortu w twoim aucie


Płyn chłodzący:

Ilość od 8,0 do 8,8 litra, dokładne dane w danych silnika.

Układ chłodzenia musi być napełniony mieszaniną wody i dodatku przeciwzamarzającego G12 plus w stężeniu co najmniej 40% albo dodatku zgodnego ze specyfikacją TL-VW 774 F (wyraźne fioletowe zabarwienie). Taka proporcja zapewnia ochronę przed zamarzaniem do minus 25°C oraz zapewnia ochronę przed korozją elementy ze stopu aluminium, zapobiega odkładaniu się kamienia, podwyższa punkt wrzenia. Ze względów klimatycznych można podwyższyć stężenie dodatku do płynu G12 plus jednak nie więcej niż do 60%. Powyżej tego stężenia odporność na zamarzanie zmniejsza się oraz pogarsza się skuteczność chłodzenia. Mieszanina o stężeniu 60% G12 plus zapewnia ochronę przed zamarzaniem do około minus 40°C.

Płyn do spryskiwaczy:

Ilość:
  1. - 3,5 litra gdy brak spryskiwaczy reflektorów
    - 5,5 litra gdy zamontowane spryskiwacze reflektorów
Stosowanie niektórych (najczęściej tańszych) płynów powoduje, że nasze auto może wskazywać brak płynu do spryskiwaczy. Chodzi o oporność cieczy którą bada czujnik poziomu płynu. Wystarczy dolać dobrego płynu aby czujnik "zaskoczył".

Proszę osoby które miały takie problemy o informacje, postaram się zamieścić płyny polecane i płyny problematyczne.


Problemy

Problem z Touranem - od czego zacząć - w przygotowaniu

Problemy z rozruchem na ciepłym silniku - w przygotowaniu

Problemy z rozruchem na zimnym silniku - w przygotowaniu

Silnik

Touran jest oferowany z silnikami benzynowymi, diesla oraz CNG (Compressed Natural Gas).

Tabela z danymi dla silników:
  • 1.6 TDI CR - CAYC
  • 1.9 TDI PD - BRU/BXF/BXJ
  • 1.9 TDI PD - BKC/BLS/BXE
Obrazek

Tabela z danymi dla silników:
  • 1.9 TDI PD - AVQ
  • 2.0 TDI PD - AZV
  • 2.0 TDI PD - BKD
Obrazek

Tabele dla kolejnych silników robię, od groma i ciut ciut roboty więc trzymajcie kciuki a ja po nocach będę dalej wpisywał :)


Jeśli szukasz więcej informacji na temat silników polecam stronę:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Vo ... el_engines

Spryskiwacze - końcówki

W Touranie VW zamontował tzw. wachlarzowe końcówki spryskiwaczy. Wiele osób skarży się na niewystarczający wypływ środka oraz jego rozłożenie. Radą jest mechaniczne oczyszczenie końcówek (zachodzą kamieniem) lub zalanie zbiornika wodą z jedną szklanką octu spożywczego. Jeśli to nie pomoże można jeszcze wymienić końcówki na trójdrożne od Audi A3, Passata CC. Przykładowe numery części dla wersji podgrzewanej: lewy 8P0955987C, prawy 8P0955988C, lewy 8E0955987D, prawy 8E0955988D, 8J0955987G, 8J0955988G. Bez grzania Passat CC 3C89559879B9, 3C89559889B9. Koszt w ASO dyszy grzanej około 100zł/szt., dysza bez grzania około 15zł/szt.

Tak "sikają" trójdrożne spryskiwacze

Obrazek

Sterowniki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


TDI®

Silniki TDI produkowane przez koncern Volkswagen pojawiły się na rynku w 1993 roku. W 1998 roku wprowadzono tzw. pompowtryskiwacze. Wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu technologii wtrysku bezpośredniego oleju napędowego do komory spalania i zastosowania turbosprężarki, zaowocowało stworzeniem bardzo oszczędnych silników. Oferują one wysoki moment obrotowy oraz znakomite osiągi i ponadprzeciętną trwałość. W 2007 roku wprowadzono do silników TDI bezpośredni wtrysk paliwa w technologii Common Rail.


Termin przeglądu

Procedura odczytu terminu najbliższego przeglądu:
  1. włącz zapłon ale nie uruchamiaj silnika
  2. wciśnij przycisk zerowania licznika okresowego na minimum 2 sekundy, pojawi się komunikat o ilości km oraz dni do najbliższego serwisu
Przekroczony termin wyświetlony będzie ze znakiem minus. Jeśli puścisz przycisk przed upływem 2 sekund, to skasujesz sobie stan licznika okresowego. Jak nic nie pomylisz, stan licznika powróci po tych 2 sekundach do stanu pierwotnego.

Zerowanie terminu odbywa się VAGiem lub za pomocą przycisków licznika.

Procedura zerowania terminu przeglądu za pomocą licznika:
  1. na wyłączonym zapłonie wciśnij i trzymaj przycisk zerowania licznika okresowego
  2. włącz zapłon ale nie uruchamiaj silnika, jesteś w trybie zerowania inspekcji
  3. możesz puścić przycisk zerowania licznika, w ciągu 20 sekund przekręć pokrętło ustawiania zegara raz w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (jakbyś ustawiał minuty na zegarze), właśnie wyzerowałeś wskazanie najbliższego przeglądu
Teraz możesz odczytać wskazanie terminu, powinno być 15 000 km i 372 dni do przeglądu (przy standardowym terminie inspekcji).


VAG

Dwa znaczenia:
  • skrót od Volkswagen Audi Group czyli ogólnie mówimy o rodzinie Volkswagena do której należą m.in. Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, są jeszcze inne marki ale w zasadzie tylko w tych występuje bardzo duża unifikacja części i o tych markach się myśli używając skrótu VAG, a nienp. o Bugatti czy Porsche ;)
  • VAG mówi się potocznie o interfejsie diagnostycznym, najpopularniejszy z nich to VAG-COM HEX-USB+CAN produkcji firmy Ross-Tech. Gwoli ścisłości należy dodać że od pewnego czasu firma Ross-Tech zmieniła nazwę tego interfejsu na VCDS. Starsze interfejsy VAG-COM bez dodatku CAN nie współdziałają z autami wyposażonymi w magistralę CAN.

VCDS
Interfejs diagnostyczny wraz z oprogramowaniem do wszelkich prac związanych z naszym autem. Nie zrobi się nim co prawda chip-tuningu ani nie wyciągnie PIN'u z immo ale wynika to m. in. z polityki firmy. Za to bieżącą diagnostykę, kasowanie inspekcji i błędów, kodowanie sterowników, adaptacje to jak najbardziej. Jeżeli napotkacie gdzieś manuale jak coś zrobić przy Touranie czy innym aucie spod znaku VAG'a to na 99% autor będzie się posługiwał podczas instruktażu programem VCDS. Można więc powiedzieć że jest to standard do którego warto się dopasować.

Oryginalny nowy interfejs kosztuje dość drogo, ale są oferty np. używanych i w tym wypadku ceny nie odbiegają od cen za inne interfejsy. Wystarczy zapytać na forum i na pewno ktoś pomoże pozyskać interfejs :).

Strona producenta Ross-Tech http://www.ross-tech.com/vag-com/hex-usb+can.html
Strona z opisami procedur http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Main_Page
Strona z opisami kodowania sterowników http://de.openobd.org/vw/touran_1t.htm


VIN- patrz Identyfikacja samochodu i silnika


Webasto

Każdy Touran z silnikiem diesla jest fabrycznie wyposażony w dogrzewacz silnika firmy Webasto. Po podniesieniu maski powinieneś zobaczyć naklejkę informującą o typie urządzenia i jego numerze części. Za dopłatą można zamówić aby urządzenie Webasto nie było tylko dogrzewaczem ale także niezależnym ogrzewaniem postojowym. Niestety większość handlarzy/sprzedawców nieświadomie lub czasem pewnie świadomie informuje w ogłoszeniu że auto jest wyposażone w Webasto, oczywiście w domyśle ma to być ogrzewanie postojowe (bo po co informować że auto ma dogrzewacz silnika Webasto skoro każdy Touran z dieslem ma go fabrycznie? na tej samej zasadzie można informować że auto wyposażone jest w szyby, koła a nawet kierownicę ;) ). Jeśli do auta jest pilot do Webasta lub na panelu Climatronica na przycisku sterującym dmuchawą są 3 skierowane do góry strzałki, ewentualnie w komputerze MFA+ w menu masz STANDHEIZUNG (niem.) lub Aux. Heating (ang.) to w aucie jest ogrzewanie postojowe. Także gdy 7 i 8 znak w numerze części to ZERA to jest to ogrzewanie postojowe.

Więcej oraz jak przerobić Webasto dogrzewacz na ogrzewanie postojowe przeczytasz tutaj: http://volkswagen.auto.com.pl/forum/vie ... p?p=476228


Wycieraczki
Występują dwa rodzaje wycieraczek, wycieraczki przeciwbieżne i wycieraczki współbieżne. Przeciwbieżne są równe co do długości i mają obie po 700mm, napędzane dwoma silnikami. Współbieżne są różnej długości, strona kierowcy 600mm, strona pasażera 450mm. Aby wymienić wycieraczki należy po wyłączeniu zapłonu raz nacisnąć manetkę wycieraczek w dół. Wycieraczki ustawią się do pionu i tak pozostaną aż do załączenia zapłonu. Tylna wycieraczka ma 400mm.


Wymiary

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zawór recyrkulacji spalin - patrz EGR

Zbiornik paliwa - patrz w tabelach Silnik

Żarówki

Obrazek




Linki do innych manuali i artykułów na forum Touran Klub Polska

http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?p=39016#p39016



Jak zrobić sobie łatwo zrzut tego manuala lub innych stron WWW?

Często możesz chcieć zrobić sobie zrzut strony aby móc ją przeglądać szczególnie w momencie gdy jest brak internetu. Na przykład robisz coś w aucie przy pomocy VCDSa i masz internet wyłączony lub jesteś poza zasięgiem a chciałbyś coś doczytać z mojego lub innego manuala.

Najprościej jest zapisać stronę WWW w postaci jednego zarchiwizowanego pliku wraz ze zdjęciami.
Do Firefoxa trzeba doinstalować wtyczkę np. Mozilla Archive Format i z menu Plik wybrać opcję Zapisz jako "MAFF".

Wchodzimy na stronę http://maf.mozdev.org/ i klikamy w przycisk Install Mozilla Archive Format, w kolejnym okienku potwierdzamy instalację, restart FireFoxa i gotowe!

Obrazek

W Internet Explorerze wybierasz opcję Zapisz jako... "MHT".

Obrazek

Później już możesz łatwo przenosić i przeglądać w ten sposób zapisane strony bez połączenia z internetem.



Jeśli uważasz, że warto było poświęcić czas na napisanie tego manuala i chcesz dać znać o tym autorowi to postaw mu wirtualne PIWO :) To taka mała żółta łapka pod postem :drinks: W ten sposób dajesz autorowi zastrzyk energii potrzebny do tworzenia kolejnych manuali :mrgreen:

: śr maja 04, 2011 20:38
autor: Rowik
Bardzo, bardzo przydatne. Wielkie, wielkie dzięki. Duży plus za pomysł.

: śr maja 04, 2011 20:49
autor: Rauko
Terminal/zacisk:
15 - +12V po stacyjce
30 - +12V stałe z AKU
75 - +12V po stacyjce ale odłączane przy rozruchu??? (proszę o pomoc w opisie)
Czy mogę prosić o wyjaśnienie, czego to się tyczy i gdzie jest numer 75?

Proponuję też wywalić posty z tego tematu po wprowadzeniu zmian.

: śr maja 04, 2011 21:04
autor: jarry
Niech wiara dyskutuje w wątku, to przecież nie zaciemnia obrazu w sensie samego leksykonu. On i tak jest i będzie wciąż w pierwszym poście. No mnie przynajmniej nie przeszkadza jak ktoś ładnie podziękuje ;)

Co do pojęcia TERMINAL, chodzi o to, że dobrze jest wiedzieć pod jaką "linię" podpięty jest dany bezpiecznik. Stąd dla ułatwienia podane są "TERMINAL'e" lub po polsku "Zaciski" w dokumentacji elektrycznej pojazdu. Jest to zasadniczo standard wg normy DIN 72552. Z grubsza każdy terminal ma swój określony kolor i można w ten sposób "czytać" wiązkę elektryczną. Niestety wraz z rozwojem instalacji to już się trochę "rozjechało" z założeniami twórców. Tym niemniej "15" powinna być czarna, "30" czerwona. Troszkę masz np. tutaj http://www.equipment.ath.cx/instrument_ ... 2%20en.htm.

: pt maja 13, 2011 17:46
autor: mar3th
Dzięki temu leksykonowi błysłem na przeglądzie. Diagnosta szukał VIN, nie mógł znaleść. Ale nawet się nie spytał gdzie jest, dopiero jak zauważyłem że biedak się zaczyna denerwować to mu pokazałem. Nawet się ucieszył, powiedział że na przyszłość mu się przyda.

: pt maja 13, 2011 21:13
autor: skorpion1vw
Good Job ;-)
Napewno się przyda

: ndz maja 15, 2011 20:36
autor: jeżu
Wiekie dzięki za info o Turanie Przyda się Doceniam pracę ;) ;) ;)

: sob maja 21, 2011 10:01
autor: Tomas
również dziękuje!

: wt cze 28, 2011 20:21
autor: cheles
Tomas pisze:również dziękuje!
Super poradnik. Co do prośby o płyn spryskiwaczy. Nie polecam żadnych najtańszych z hipermarketów szczególnie w okresie zimowym - zamarzają. Lepiej dołożyć parę złotych i mieć spokój. Co do letnich też bym nie przesadzał bo diabli wiedzą co tam leją - pół biedy gdyby bylaby to woda. Moj sposob to kupic dobry koncentrat szczegolnie zimowego i dolewać do normalego zimowego plynu.

Raz zalałem w zimię najtańszym i miałem kłopot w trasie. Warto policzyć wydać 10 czy 20

[/fade]

: wt lip 05, 2011 22:45
autor: anko1973
brakuje emotikonów aby wyrazic moje najwyższe uznanie! przy okazji czy ktoś kolegów nie ma dojścia do tabeli bloków wartości mierzonych dla silnika 2.0 BKD siedzę nad logami i tak dla własnej wiedzy chciałbym sobie poczytać aby z mechanikiem wiedzieć co i jak gadać.

: śr lip 06, 2011 09:00
autor: jeżu
anko1973 pisze:brakuje emotikonów aby wyrazic moje najwyższe uznanie! przy okazji czy ktoś kolegów nie ma dojścia do tabeli bloków wartości mierzonych dla silnika 2.0 BKD siedzę nad logami i tak dla własnej wiedzy chciałbym sobie poczytać aby z mechanikiem wiedzieć co i jak gadać.
Będzie ciężko Ci coś takiego znaleźć do BKD ale mam tylko coś takiego. http://www.dieselschrauber.de/Solldaten ... er_PD.html Logi są statyczne i dynamiczne

: śr lip 06, 2011 23:46
autor: anko1973
wiem, że będzie ciężko - bez dojścia do kogoś w serwisie chyba mission impossible; tą tabelę znam; jak równiez i to:
http://forum.tdi-tuning.pl/viewtopic.php?t=183
na tym forum jest masa ciekawych rzeczy o dislach. zastanawiam się czy na erwinie nie byłoby czegoś. tylko za to trzeba już wyskoczyc z kaską a tak samemu nie bardzo sie chce:(
https://erwin.volkswagen.de/erwin/showHome.do

: pt lip 08, 2011 23:26
autor: black fury
jarry wielki szacun za wkład pracy i bezinteresownośc! Wiele pomocnych rzeczy w Twoim opracowaniu. Ja mam wszystkie orginalne książki z instrukcjami obsługi ale ....po niemiecku:( i dopiero poznaję ten samochód .
Mam przy okazji pytanie czy gdzieś w orginalnych instrukcjach radia czy kodach cyfrowych można znależc kod radia bo poprzednia właścicielka nie zapisała go na karcie radia, czy ratuje tylko wizyta w serwisie? Jeszcze raz dzięki za artykuł, pozdro!

: ndz lip 10, 2011 11:11
autor: Turanek
@black fury
Kody radia od pewnego momentu nie są dostarczane użytkownikowi. W razie potrzeby odwiedzasz ASO i po podłączeniu on-line ściągają kod z centrali.

: ndz lip 10, 2011 13:22
autor: jarry
najtaniej znalazłem w ASO za 75zł brutto, najdrożej 250zł także warto popytać w różnych ASO

druga opcja wyciągnąć zawartość EPROMa (wylotowanie + programator) i przesłać na forum i kod za darmo wtedy dostaniesz